MAKIJAŻ PIELĘGNACJA PORADY

ZALECENIA

makijaż dla nastolatki warszawa

Zalecenia przed makijażem

Poniżej znajdują się porady i zalecenia dotyczące przygotowania skóry twarzy przed makijażem. Bazując na doświadczeniu oraz zdobytym wykształceniu jako makijażystka i kosmetyczka opiszę, co możecie zrobić, by makijaż wyglądał jak najlepiej na Waszej skórze.

Oprócz właściwości kosmetyków kolorowych, wpływ na efekt końcowy oraz trwałość makijażu ma również w dużym stopniu stan skóry. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja skóry przed makijażem.

Im wcześniej zostaną zastosowane poniższe rady oraz im dłużej będą stosowane, tym wygląd skóry oraz efekt makijażu na niej będzie lepszy.

ZOBACZ: PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA MAKIJAŻU

Występowanie niektórych stanów chorobowych jest przeszkodą w wykonaniu makijażu. Sprawdź listę przeciwwskazań.

Pielęgnacja skóry przed makijażem

Końcowy wygląd makijażu oraz jego trwałość zależą od wielu czynników, wśród których znajduje się w dużym stopniu stan skóry. Dlatego istotna jest codzienna jej pielęgnacja dostosowana do rodzaju cery (pomoc w określeniu rodzaju cery znajduje się na dole strony).

Skóra twarzy oraz ust powinna być odpowiednio nawilżona i odżywiona, a także regularnie oczyszczana ze zrogowaciałego naskórka.

Ważne etapy pielęgnacji skóry:
1. Peeling (1-2 razy w tygodniu)
2. Nawilżanie (codziennie rano i wieczorem)
3. Demakijaż i oczyszczanie (codziennie)

Peeling

Pierwszym krokiem pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu jest prawidłowe złuszczanie martwego naskórka, które oczyści, wygładzi i pobudzi skórę. W tym celu należy stosować peelingi 1-2 razy w tygodniu.

Peeling enzymatyczny sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, w tym również wrażliwej i naczyniowej.

Peeling drobnoziarnisty można zastosować przy skórze tłustej, grubej i ziemistej.

Pamiętać należy również o odpowiednim peelingu ust (np. stosując pomadki z peelingiem do ust lub domowy peeling cukrowy).

Na 2-3 dni przed makijażem należy wykonać odpowiedni peeling twarzy, szyi i dekoltu, pamiętając także o peelingu skóry brwi. Należy również wykonać odpowiedni peeling ust.

Nawilżenie

Następnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia oraz odżywienia skóry. Ważne jest codzienne stosowanie kremów nawilżających. Uniwersalnym produktem przy każdym rodzaju cery jest nawilżający krem pod oczy i na powieki, który będzie pielęgnować delikatną skórę wokół oczu, zmniejszając powstawanie zmarszczek. Przy skórze suchej lub odwodnionej na całą twarz na dzień należy stosować kremy nawilżające, a na noc kremy odżywcze, które usuwać będą uczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Przy skórze tłustej na dzień można zastosować lekkie kremy nawilżająco-matujące, a na noc kremy nawilżające. Przy cerze mieszanej należy połączyć obydwa rodzaje pielęgnacji, zależnie od stref skóry tłustej i suchej (wtedy najczęściej policzki są suche, a nos i czoło tłuste). W przypadku cer wrażliwych i naczyniowych należy stosować również kremy ochronne i wzmacniające naczynia krwionośne.

W dniu makijażu należy nałożyć krem nawilżający na twarz, szyję i dekolt oraz pomadkę odżywczą na usta.

ZOBACZ: JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MAKIJAŻU PRÓBNEGO ŚLUBNEGO?

Sprawdź, jak określić wizję swojego makijażu.

Ważne porady przed wizytą

Na kilka dni przed makijażem należy zadbać o wyregulowanie brwi i w razie potrzeby o depilację wąsika. Po depilacji woskiem skóra powinna mieć czas na regenerację.

Ewentualna henna brwi i rzęs powinna być wykonana na kilka dni przed planowanym makijażem (u sprawdzonej osoby), nie na dzień przed. Od razu po zabiegu i w pierwszych dniach henna na brwiach może być bardziej intensywna i ciemniejsza niż planowany kolor.

W tygodniu poprzedzającym umówiony makijaż nie należy się opalać ani korzystać z solarium (może to spowodować zaczerwienienie i wysuszenie skóry). Nie powinno się także wykonywać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych czy testować nowych kosmetyków. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne m.in. na twarz, szyję i dekolt, by skóra nie była podrażniona i zaczerwieniona.

Skóra

 • Na 4-5 dni przed makijażem można wykonać regulację brwi i w razie potrzeby depilację wąsika, ewentualnie hennę brwi i rzęs.
 • Na 2-3 dni przed makijażem należy wykonać odpowiedni peeling twarzy, szyi i dekoltu, skóry brwi oraz peeling ust.
 • W dniu makijażu należy nałożyć lekki krem nawilżający na twarz, szyję oraz dekolt i pomadkę odżywczą na usta. Najlepiej ubrać bluzkę w stonowanym kolorze z odkrytym dekoltem lub rozpinaną, by było możliwe ewentualne wyrównanie kolorytu dekoltu i jego rozświetlenie, jeśli ma być on potem również widoczny. Na makijaż próbny ślubny najlepiej ubrać bluzkę w kolorze sukni ślubnej.
 • W przypadku fryzury wykonywanej oddzielnie u fryzjera z myciem głowy — najlepiej, aby była wykonana przed makijażem.

Włosy

W przypadku umówionej również stylizacji włosów:

 • Stylizacja fryzury wykonywana jest na suchych włosach.
 • Włosy powinny być umyte poprzedniego dnia wieczorem lub tego samego dnia rano i dobrze wysuszone suszarką min. 3-4 h przed wizytą.
 • Włosy nie mogą być wilgotne, ponieważ wpływa to negatywnie na włosy podczas stylizacji oraz na trwałość fryzury.
 • Mycie głowy: należy umyć głowę dwa razy szamponem oraz nałożyć lekką odżywkę ze spłukiwaniem na końcówki. Nie należy używać masek, olejków i kosmetyków bez spłukiwania.
 • Suszenie: suszarkę należy ustawiać tak, by suszyć włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, a nie „pod włos”. By dodać włosom objętości od nasady, można je przy nasadzie suszyć głową w dół.

Pielęgnacja skóry po makijażu

Do późniejszego demakijażu polecam używać np. płynów micelarnych i dwufazowych płynów do kosmetyków wodoodpornych.

Przed pójściem spać, koniecznie należy zmyć cały makijaż i usunąć doklejone rzęsy. W ten sposób unikniemy ryzyka podrażnienia oczu, wysuszenia skóry i zatkania porów.
W pierwszej kolejności należy przyłożyć na zamknięte powieki waciki nasączone dwufazowym płynem do oczu do demakijażu kosmetyków wodoodpornych, odczekać chwilę i powoli przesuwać wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz zmywa się ruchami pionowymi, od góry na dół. Czynność należy powtarzać do całkowitego usunięcia pozostałości po makijażu.
Następnie należy wykonać dokładny demakijaż skóry twarzy, szyi i dekoltu za pomocą np. płynu micelarnego, a potem przemyć twarz wodą. (Nie należy myć twarzy wodą z mydłem, które wysusza skórę). Po każdym myciu twarzy wodą należy zastosować tonik, by przywrócić odpowiednie pH skóry (tonik nawilżający, bezalkoholowy).
Na koniec należy nałożyć nawilżający krem pod oczy, odżywczy krem na twarz, szyję i dekolt oraz pomadkę odżywczą na usta.

Rodzaje cery

 Jaką masz cerę?

Czy znasz już rodzaj swojej cery? Jeśli nie, wykonaj poniższy test, żeby lepiej ją poznać i odpowiednio o nią dbać. Wybór typu kosmetyków do makijażu twarzy (np. kremu/bazy, podkładu, pudru), zależy m.in. od rodzaju cery oraz od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Określ rodzaj swojej cery wykonując poniższy test

 1. Oczyść skórę twarzy np. płynem micelarnym, by usunąć zanieczyszczenia oraz makijaż.
 2. Opłucz twarz wodą i osusz ręcznikiem, by była całkowicie sucha. Nie nakładaj nic na skórę.
 3. Odczekaj 30 minut.
 4. Przejrzyj się w lustrze, zastanów się nad odczuciem na skórze.

Jeśli występuje uczucie ściągnięcia, napięcia i swędzenia skóry — to jest to skóra sucha.
Jeśli na całej twarzy występuje świecenie i nadmiar sebum — to jest to skóra tłusta.
Jeśli na nosie, czole, brodzie (strefa T) występuje świecenie, a na policzkach skóra jest ściągnięta — to jest to skóra mieszana.

Jeśli na policzkach występują zaczerwienienia i naczynka prześwitują przez skórę — to jest to dodatkowo skóra z objawami cery naczynkowej (najczęściej powstaje na podłożu skóry suchej).
Jeśli na skórze często występuje podrażnienie — to jest to skóra z objawami cery wrażliwej.
Skóra normalna występuje przeważnie tylko u dzieci.

Przy każdym rodzaju cery mogą wystąpić również objawy skóry odwodnionej (której nie należy mylić ze skórą suchą). Skóra odwodniona jest stanem przejściowym i odwracalnym przy zastosowaniu odpowiednich metod pielęgnacji.

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

ZOBACZ: JAK STWORZYĆ PLAN PRZYGOTOWAŃ W DNIU ŚLUBU

Sprawdź, jakie elementy powinniście uwzględnić w swoim harmonogramie dnia ślubu.

E-book Tajniki makijażu dziennego

Chcesz poznać wskazówki do każdego etapu Twojego makijażu dziennego? Sprawdź przewodnik, który przygotowałam na podstawie przeprowadzanych warsztatów makijażu z wieloma klientkami.

E-book Tajniki Makijażu Dziennego to prosty poradnik, który pomoże Ci wyeliminować błędy w Twoim codziennym makijażu, które popełnia wiele kobiet. Znajdziesz w nim wiele istotnych wskazówek i ważnych informacji dotyczących każdego etapu makijażu. Oprócz tego możesz korzystać z checklisty o przydatnych kosmetykach oraz makijażu krok po kroku.