Zalecenia przed makijażem
Poniżej znajdują się porady i zalecenia dotyczące przygotowania skóry twarzy przed makijażem. Bazując na doświadczeniu oraz zdobytym wykształceniu jako makijażystka i kosmetyczka opiszę, co możecie zrobić, by makijaż wyglądał jak najlepiej na Waszej skórze.
Oprócz właściwości kosmetyków kolorowych, wpływ na efekt końcowy oraz trwałość makijażu ma również w dużym stopniu stan skóry.
Im wcześniej zostaną zastosowane poniższe rady oraz im dłużej będą stosowane, tym efekt końcowy wyglądu skóry oraz makijażu na skórze będzie lepszy.
Pielęgnacja skóry przed makijażem
Końcowy wygląd makijażu oraz jego trwałość zależy od wielu czynników, wśród których znajduje się w dużym stopniu stan i dotychczasowa kondycja skóry. Dlatego istotna jest codzienna jej pielęgnacja dostosowana do rodzaju cery (pomoc w określeniu rodzaju cery znajduje się na dole strony).
Skóra twarzy oraz ust powinna być odpowiednio nawilżona i odżywiona oraz regularnie oczyszczana ze zrogowaciałego naskórka.
Ważne etapy pielęgnacji skóry:.
1. Peeling (1-2 razy w tygodniu)
2. Nawilżanie (codziennie rano i wieczorem)
3. Demakijaż i oczyszczanie (codziennie)
Peeling
Pierwszym krokiem pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu jest prawidłowe złuszczanie martwego naskórka, które oczyści, wygładzi i pobudzi skórę. W tym celu należy stosować peelingi 1-2 razy w tygodniu. Peeling enzymatyczny sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, w tym również wrażliwej i naczyniowej. Peeling drobnoziarnisty można zastosować przy skórze tłustej, grubej i ziemistej. Pamiętać należy również o odpowiednim peelingu ust (np. stosując pomadki z peelingiem do ust lub domowy peeling cukrowy).
Na 2-3 dni przed makijażem należy wykonać odpowiedni peeling twarzy, szyi i dekoltu, pamiętając także o peelingu skóry brwi. Należy również wykonać odpowiedni peeling ust.
Nawilżenie
Następnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia oraz odżywienia skóry. Ważne jest codzienne stosowanie kremów nawilżających. Uniwersalnym produktem przy każdym rodzaju cery jest nawilżający krem pod oczy i na powieki, który będzie pielęgnować delikatną skórę wokół oczu, zmniejszając powstawanie zmarszczek. Przy skórze suchej lub odwodnionej na całą twarz na dzień należy stosować kremy nawilżające, a na noc kremy odżywcze, które usuwać będą uczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Przy skórze tłustej na dzień można zastosować lekkie kremy nawilżająco-matujące, a na noc kremy odżywcze. Przy cerze mieszanej należy połączyć obydwa rodzaje pielęgnacji, zależnie od stref skóry tłustej i suchej (wtedy najczęściej policzki są suche, a nos i czoło tłuste). W przypadku cer wrażliwych i naczyniowych należy stosować również kremy ochronne i wzmacniające naczynia krwionośne.
W dniu makijażu należy nałożyć krem nawilżający na twarz, szyję i dekolt oraz pomadkę odżywczą na usta.
Dodatkowe ważne porady przed wizytą
Na kilka dni przed makijażem należy zadbać o wyregulowanie brwi i w razie potrzeby o depilację wąsika. (Po depilacji woskiem skóra powinna mieć czas na regenerację.)
Ewentualna henna brwi i rzęs powinna być wykonana na kilka dni przed planowanym makijażem (u sprawdzonej osoby), nie na dzień przed. Od razu po zabiegu i w pierwszych dniach henna na brwiach może być bardziej intensywna i ciemniejsza, niż planowany kolor.
Na około tydzień przed makijażem okolicznościowym nie należy korzystać z solarium oraz opalania mogącego powodować zaczerwienienie skóry i jej wysuszenie, inwazyjnych zabiegów kosmetycznych oraz niesprawdzonych kosmetyków. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne m.in. na twarz, szyję i dekolt.
» Na 4-5 dni przed makijażem: wyregulowanie brwi, w razie potrzeby depilacja wąsika, ewentualna henna brwi i rzęs.
» Na 2-3 dni przed makijażem: odpowiedni peeling twarzy, szyi i dekoltu, skóry brwi, peeling ust.
» W dniu makijażu: nałożenie lekkiego kremu nawilżającego na twarz, szyję i dekolt oraz pomadki odżywczej na usta.
» W dniu makijażu najlepiej założyć bluzkę z odkrytym dekoltem lub rozpinaną, by było możliwe ewentualne wyrównanie kolorytu dekoltu i jego rozświetlenia, jeśli ma być on potem również widoczny. Przy makijażu próbnym ślubnym: bluzka w kolorze białym.
Pielęgnacja skóry po makijażu okolicznościowym
Niektóre kosmetyki, których używam (do oczu, twarzy i ust) są wodoodporne, więc do późniejszego demakijażu polecam używać np. płynów micelarnych i płynów do kosmetyków wodoodpornych.
Przed pójściem spać, koniecznie należy zmyć cały makijaż i usunąć doklejone rzęsy. W ten sposób unikniemy ryzyka podrażnienia oczu, wysuszenia skóry i zatkania porów.
W pierwszej kolejności należy przyłożyć na zamknięte powieki waciki nasączone dwufazowym płynem do oczu do demakijażu kosmetyków wodoodpornych, odczekać chwilę i powoli przesuwać wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz zmywa się ruchami pionowymi, od góry na dół. Czynność należy powtarzać do całkowitego usunięcia pozostałości po makijażu.
Następnie należy wykonać dokładny demakijaż skóry twarzy, szyi i dekoltu za pomocą np. płynu micelarnego, a potem przemyć twarz wodą. (Nie należy myć twarzy wodą z mydłem, które wysusza skórę.) Po każdym myciu twarzy wodą należy zastosować tonik, by przywrócić odpowiednie pH skóry (tonik nawilżający, bezalkoholowy).
Na koniec należy nałożyć nawilżający krem pod oczy, odżywczy krem na twarz, szyję i dekolt oraz pomadkę odżywczą na usta.
Rodzaje cery
Jaką masz cerę?
Czy znasz już rodzaj swojej cery? Jeśli nie, wykonaj poniższy test, żeby lepiej ją poznać i odpowiednio o nią dbać. Wybór typu kosmetyków do makijażu twarzy (np. kremu/bazy, podkładu, pudru), zależy m.in. od rodzaju cery oraz od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Określ rodzaj swojej cery, wykonując poniższy test:
- Oczyść skórę twarzy np. płynem micelarnym, by usunąć zanieczyszczenia oraz makijaż.
- Opłucz twarz wodą i osusz ręcznikiem, by była całkowicie sucha. Nie nakładaj nic na skórę.
- Odczekaj 30 minut.
- Przejrzyj się w lustrze, zastanów się nad odczuciem na skórze.
Jeśli występuje uczucie ściągnięcia, napięcia i swędzenia skóry to jest to skóra sucha.
Jeśli na całej twarzy występuję świecenie i nadmiar sebum, to jest to skóra tłusta.
Jeśli na nosie, czole, brodzie (strefa T) występuje świecenie, a na policzkach skóra jest ściągnięta, to jest to skóra mieszana.
Jeśli na policzkach występują zaczerwienienia i naczynka prześwitują przez skórę, to jest to dodatkowo skóra z objawami cery naczynkowej (najczęściej powstaje na podłożu skóry suchej).
Jeśli na skórze często występuje podrażnienie, to jest to skóra z objawami cery wrażliwej.
Skóra normalna występuje przeważnie tylko u dzieci.
Przy każdym rodzaju cery mogą wystąpić również objawy skóry odwodnionej (której nie należy mylić ze skórą suchą). Skóra odwodniona jest stanem przejściowym i odwracalnym przy zastosowaniu odpowiednich metod pielęgnacji.
Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.