8 sposobów na dbanie o planetę jako makijażystka i nie tylko
Zastanawiasz się jakie proste elementy możesz wdrożyć do swojego życia, by zadbać o planetę oraz zaoszczędzić trochę pieniędzy?
Poznaj moich 8 sposobów na dbanie o środowisko zarówno w życiu zawodowym jako makijażystka, jak i w życiu prywatnym.
Jako makijażystka, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo moich klientek, muszę stosować m.in. jednorazowe aplikatory oraz dużo innych zabezpieczeń dla zachowania higieny i najwyższych standardów usług. Jednak jednocześnie tam, gdzie jest taka możliwość w życiu zawodowym oraz prywatnym, staram się ograniczać ilość wytwarzanych śmieci, segregować te wytworzone oraz ponownie wykorzystywać np. puste już opakowania, by choć trochę zbliżać się do bycia EKO Makijażystką. Wprowadzone sposoby wpływają również na oszczędność pieniędzy.
Oto kilka sposobów dbania o planetę:
1. Papierowe patyczki kosmetyczne
Zamiast plastikowych patyczków kosmetycznych, wybieram te z papierowym patyczkiem, których czas rozkładu jest krótszy. Klasyczne patyczki kupuję np. w Biedronce – mają papierowy patyczek, papierowe dolne pudełko oraz dobrą cenę lub w Rossmannie – mają papierowy patyczek, ale pudełko plastikowe. Z kolei specjalne – cienkie patyczki kosmetyczne O’LINEAR Silk Touch, które są idealne do poprawek w makijażu, kupuję w Rossmannie (niestety obecnie widzę, że są niedostępne). W porównaniu do zwykłych są cieńsze, bardziej precyzyjne i nie zostawiają niteczek.
2. Połówki wacików kosmetycznych
W pracy mam przygotowane zarówno całe waciki kosmetyczne, ale również przygotowuję waciki przecięte na pół, więc kiedy potrzebuję tylko np. delikatnie przetrzeć osypane cienie pod okiem, wystarczy mi wtedy pół wacika przygotowanego wcześniej, co ogranicza ilość śmieci (no i przekłada się to również na mniejsze koszty).
3. Wielorazowe waciki
Z kolei do swojego wieczornego demakijażu używam wacików wielorazowych, które można prać w pralce. Przy okazji szycia maseczek, uszyłyśmy również samodzielnie kolejne wielorazowe waciki dla mnie oraz moich sióstr.
4. Zrezygnowanie z wacików
Ostatnio również stosuję pianki oraz żele do mycia twarzy i demakijażu, więc waciki do tego nie są potrzebne. Zrezygnowanie z pocierania twarzy wacikami będzie korzystne szczególnie dla cery wrażliwej i naczynkowej.
5. Przemyślana wielkość opakowań
Wybieram większe opakowania produktów, jeśli wiem, że i tak je wykorzystam w terminie ważności – ogranicza to ilość opakowań, a także wychodzi zazwyczaj taniej.
Z kolei jeśli mam wątpliwości czy wykorzystam daną ilość produktu w określonym terminie ważności, to staram się wybierać z kolei mniejsze opakowania, by nie musieć wyrzucać kosmetyków, gdy ich termin ważności minie.
6. Przemyślane zakupy kosmetyków
Staram się kupować te produkty, które na pewno mi się przydadzą, a nie będą kolejnym produktem, który leży zapomniany w kufrze lub w szufladzie. Wiadomo, że niestety nie zawsze dobrze się trafi z zakupem – w tym przypadku możemy spróbować oddać kosmetyk znajomej, ale tylko jeśli rodzaj kosmetyku ze względów higienicznych nadal na to pozwala.
Pamiętam o tych produktach, które mam już w kufrze i gdy wchodzą kolejne nowości do sklepów, nie wpadam od razu w szał zakupów. Najlepiej robić co jakiś czas przegląd kosmetyków i sprawdzać, jakie mamy produkty oraz jakie mają one daty ważności. Wtedy możemy też zobaczyć czy o jakimś produkcie nie zapomniałyśmy, że go w ogóle mamy. Robiąc takie przeglądy, może okazać się, że powinnyśmy zużyć ten obecny, zamiast kupować nowy, podobny produkt. Mając bardzo dużo kosmetyków, jest mniejsza szansa, że uda nam się je wszystkie zużyć w terminie ważności.
7. Ponowne wykorzystanie opakowań
Szukam kreatywnych rozwiązań na ponowne wykorzystanie pustych opakowań. Wykorzystane i puste pojemniczki np. po kępkach rzęs, staram się wykorzystywać do innych celów, zamiast po prostu wyrzucać. W pustych pudełeczkach po rzęsach trzymam m.in. jednorazowe aplikatory do tuszu, szminek itd., a także wizytówki i karty stałego klienta.
8. Segregowanie odpadów
Segreguję odpady, żeby możliwe jak najmniej śmieci trafiało do zmieszanych. Papier, plastik, metal, bio – segregując je, dajemy im drugie życie.
9. Bawełniana torba
Noszę wielorazowe bawełniane torby na zakupy, ograniczając niepotrzebne korzystanie z nadmiaru plastikowych torebek.
Ekologiczne nawyki
Idea dbania o środowisko w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna. Nawet małymi krokami, jesteśmy w stanie nabrać odpowiednich nawyków ekologicznych, a każdy drobny element składa się na większą całość. Będąc makijażystką, która mocno dba o higienę pracy oraz w zawodzie gdzie obowiązują określone wytyczne, nie da się wyeliminować wytwarzania różnego rodzaju odpadów, ale da się je ograniczyć oraz wprowadzić dobre nawyki, które wspomogą planetę.
Zgadzasz się ze mną? Dbajmy razem o nasze środowisko.
Odpowiednia pielęgnacja skóry przed makijażem jest bardzo istotna i wpływa na wygląd końcowy oraz trwałość makijażu.